8 otázek, které řeší každý, kdo kupuje byt
Nenechejte se ošálit prvním dojmem. Pokud se vám byt líbí, ptejte se a zjišťujte více.
1. Jaká je dispozice bytu a počet místností?
Podle architektů je důležitější dispozice bytu než jeho metry čtvereční. Asi budete souhlasit, že nadměrně velká a těžko využitelná předsíň je zbytečná. Promyslete také, zda vám průchozí pokoje nebudou narušovat soukromí a zda si každý člen vaší rodiny najde v bytě svůj koutek.
2. Jaká je orientace bytu z pohledu světových stran?
Ta rozhoduje o tom, kolik slunce a světla v bytě bude, zda v interiéru nebude příliš temno a studeno nebo naopak moc horko. Právě orientace pokojů na světové strany ovlivňuje, jak se doma budete cítit. Tmavé místnosti orientované na sever nepůsobí zrovna optimisticky. Orientace celého bytu na jižní stranu také nemusí být zrovna optimální – v létě se totiž nebudete mít kam schovat před žhnoucím sluncem.
3. Jaký je technický stav bytu či domu?
Především u starších bytových domů a paneláků se zajímejte o technický stav a míru rekonstrukce. Pokud ještě nejsou v bytě nové rozvody, podlahy a topení, budou pro vás tyto položky pravděpodobně brzy znamenat náklad navíc. Stejně tak se zajímejte, jak starý je výtah a zda má dům nová plastová okna či zateplenou fasádu. Tyto opravy se hradí ze společného fondu, na který pravidelně bytová jednotka každý měsíc přispívá. A to, že je dům před rekonstrukcí, znamená také vyšší příspěvky.
4. Jaké jsou náklady na energie a provoz bytu?
Zjistěte si, jak je byt vytápěn a kolik dělají měsíční náklady na energie. Vytápění elektřinou patří k jednoznačně nejdražším způsobům topení, na stranu druhou je nejkomfortnější. Vytápění zemním plynem je o trochu levnější. Výhodou je pak snadná regulace výkonu a minimální produkce škodlivých emisí.
5. Jak vypadá nejbližší prostředí?
Rozhlédněte se pořádně kolem sebe. Už při vstupu do bytového domu nebo paneláku si všímejte, jak je prostranství kolem něho i uvnitř udržováno. Pokud je kolem popelnic nepořádek a uvnitř domu to zavání nelibou vůní, může to naznačit nepříliš příjemné sousedy. Zaposlouchejte se také, zda vás v bytě příliš neruší tramvaje nebo autobusy.
6. Jaká je lokalita?
Koupě bytu je dlouhodobá investice. Uvažujte nad tím, že v dané lokalitě pravděpodobně strávíte desítky let vašeho života. Ujasněte si proto vaše preference – budete chtít celý život žít v centru města, protože nyní rádi chodíte do barů? Co až přijdou děti – nebudete v takové chvíli hledat klidnější místo v blízkosti parku nebo lesa?
7. Kdo je majitelem bytu?
Zajímejte se o to, zda je byt v soukromém nebo družstevním vlastnictví a co z toho pro vás vyplývá. Zjistěte si také, zda nemá majitel bytu dluhy, za které ručí nemovitostí.
8. Jací jsou sousedé?
Jestliže o koupi vyhlédnutého bytu skutečně uvažujete, vydejte se obhlédnout místo také sami, bez realitního makléře. Nebojte se zeptat kolemjdoucích, jak se jim v dané lokalitě žije, zazvoňte na sousedy v patře a představte se jim jako zájemce o koupi bytu. Pohovořte si s nimi a zkuste vnímat i informace mezi řádky.
Zůstaly vám v hlavě otázky, na které jste nenašli odpověď? Jsem vám k dispozici, neváhejte se mi kdykoliv ozvat!